Dolar Neden Bu Kadar Yükseldi? » Dolar Kaç TL ?
 • YARIM ALTIN
  3.385,00
  % 0,18
 • AMERIKAN DOLARI
  17,9478
  % -0,05
 • € EURO
  18,3824
  % 0,42
 • £ POUND
  21,7525
  % 0,19
 • ¥ YUAN
  2,6586
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,2977
  % 0,74
 • BITCOIN/TL
  411885,193
  % -5,19
 • BIST 100
  2.780,94
  % -0,50

Dolar Neden Bu Kadar Yükseldi?

Dolar Neden Bu Kadar Yükseldi?

Dolar Neden Bu Kadar Yükseldi? Dolar kurunun son zamanlarda ülkemizde bu kadar yükselmesinin birden fazla sebebi var aslında. Bunlardan en önemli sebeplere örnek vermek gerekirse;

Enflasyonun yükselmesi işsizliğin artması, Korona Virüsü ve enflasyonun düşürülmesi için beklentilerin süregelmesi genel olarak doların yükselmesindeki nedenlerdir.

Enflasyon Dediğimiz Şey Aslında Nedir?

Enflasyon dediğimiz şey eşyaların, yiyeceklerin vs. genel fiyat bandındaki süren devamlı artışa denir. Mesela ekmeği baz alırsak 2019 yıllarında 1 TL olan ekmeğin şuan ki fiyatı (2022 yılı) 2,50 TL ile 3 TL arasında değişmektedir. İşte 2019 dan 2022 yılı arasında yaşanan artışa enflasyonun artması denir. Ayrıca enflasyon ifadesi sadece mal veya yiyeceklerden değil kişinin aldığı toplu taşıma veya hastane ücreti gibi hizmet sektörleride enflasyon konusuna dahildir.

Doların Bu Kadar Yükselmesi Türkiyeyi Nasıl Etkiledi?

Doların yükselmesi Türkiyeyi nasıl etkiler sorusunun genel cevabı Türkiyenin para birimi olan Türk Lirası (TL)`nin Amerikan Doları karşısında değer kaybetmesidir.

Türk Lirası Amerikan Doları Karşısında Değer Kaybederse Ne Olur?

Türk Lirası Amerikan Doları karşısında değer kaybetmeye devam ettikçe diğer ülkeler karşısında da değer kaybetmeye devam edecektir. Türk Lirasının değer kaybetmesine doğru orantılı olarak benzin fiyatları, market ürünlerinin etiketleri, Araç fiyatları gibi aklınıza gelebilecek her şeyin fiyatı doğru oranda artar.

Doların Yükselmesinin Halka Olan Etkileri  

Korona virüsün vaka sayılarının artmasından kaynaklanan şartlar ve dolar kurunun bu kadar yükselmesi ile günümüz sürecini daha fazla zora sokmuştur. Zaten korona virüs yüzünden çoğu kişi işe gidemedi ve bunun üstüne bide dolar kurunun artmasından kaynaklanan fiyat artışı halka çok büyük yük bindirmiştir. Günümüz insanları Şimdiki asgari ücretin geçen yıllardaki asgari ücretten daha fazla olmasına rağmen dolar kurundaki artıştan mütevellit alım gücü daha azdır. Dolayısıyla insanların istediği eşyaları almaları , ev almaları , evlenmeleri , arsa veya araba sahibi olmaları artık eskisinden çok daha fazla zorlaştı. Şayet arabası olan insanlar dahi içine benzin koymak için verilen paradan dolayı araba sahibi insanlar da işe veya denize vs. yerlere giderken araba yerine toplu taşımayı tercih ediyor her ne kadar toplu taşımanın da ücreti hatrı sayılır derecede artmış da olsa insanların başka çaresi yok gibi duruyor.

YORUMLAR YAZ