2021 Anne ve Babanın Doğum İzni Kaç Gün, Nasıl Hesaplanır? – Dolar Kaç TL ?
 • YARIM ALTIN
  1.820,00
  % 2,78
 • AMERIKAN DOLARI
  9,7258
  % 1,26
 • € EURO
  11,3356
  % 1,22
 • £ POUND
  13,4032
  % 1,36
 • ¥ YUAN
  1,5230
  % 1,24
 • РУБ RUBLE
  0,1389
  % 1,80
 • BITCOIN/TL
  613459,507
  % 3,84
 • BIST 100
  1.488,29
  % 0,56

2021 Anne ve Babanın Doğum İzni Kaç Gün, Nasıl Hesaplanır?

2021 Anne ve Babanın Doğum İzni Kaç Gün, Nasıl Hesaplanır?

Anne ve baba olan kişilere devlet tarafından tanınmış izin hakları vardır. Bunların süresi anne ve baba için farklılık gösterir. Annenin doğum izni hesaplanırken alınacak izin zamanına dikkat edilir. Normal koşullar altında anneler için izin doğumdan önce sekiz hafta ve doğumdan sonra sekiz hafta olacak şekilde verilir. Toplam on altı hafta olan bu izinlerin süresi çoğul gebelik halinde biraz daha fazladır. Bazı durumlarda bu izin süresi 8+8 yerine 6+10 ya da 10+ 6 şeklinde de kullanılır. Annede ya da bebekte doğumla ilgili ortaya çıkan sağlık durumları ve değişmeleri de izin süreleri üzerinde doğrudan etkilidir.

2021 Anne İçin Doğum İzni Ne Kadardır?

Anne adayları için doğum izni yasalara göre toplam 16 hafta olup bu süre genellikle doğum öncesine ve sonrasına eşit olarak bölünür. Ancak isteyen anne adayları kendini iyi hissettikleri takdirde doktordan rapor alarak hamileliğin 37. Haftasına kadar çalışabilirler. Bu süreden sonra ne olursa olsun çalışılmasına izin verilmemektedir.

Çoğul gebelikler için izin en fazla iki hafta uzamaktadır. Bu şekilde anne adayı doğumdan önce 10 hafta, doğumdan sonra ise 8 hafta olacak şekilde izin kullanabilir. Verilen iznin kullanılabilmesi için istisnai durumlar hariç olmak üzere hamileliğin otuzuncu haftasının tamamlanmış olması şartı aranır. Bu izinler devlet çalışanları ile özel sektör çalışanları için farklılık gösterebilir.

2021 Yılı Babalık İzni

Eşleri doğum yapan babalar için doğum izni aynı şekilde sektörler arası değişir. 657 Devlet Memurları Kanunu’na göre hizmet veren bir babanın doğum izni 10 gün olarak düzenlenmiştir. Genellikle özel sektörde çalışanlar için ise bu izin süresi 5 gün şeklinde verilir. Bu iznin kullanılabilmesi için doğumun gerçekleşmiş olması gerekir. Baba adayları eşinin doğum yapmasıyla birlikte hemen iznini kullanabilir. İznin ne zaman biteceği ise çalışanın tabii olduğu kanuna bağlı olarak farklılık gösterecektir.

İznin kullanılması için doğumun hemen olması mazeret izin açısından uygundur. Eğer bu izin doğumdan bir süre sonra kullanılırsa bu genellikle uygun bulunmaz. Verilen doğum izni bütün olarak kullanılır, parça parça olması söz konusu değildir.

Babalık İzni Nasıl Kullanılır?

Kanunlar tarafından uygun görülen babalık izni çocuğu olmuş babanın isteği üzerine kullanılır. Yani iznin kendisinden başlaması beklenmemelidir. İzni kullanmak isteyen babalar doğum gerçekleşince çalıştığı kuruma dilekçe ile başvuru yapmalıdır.

Verilecek dilekçede kaç gün izin kullanılmak istendiği ve eşin hangi tarihte doğum yaptığı açıkça belirtilmelidir. Bunun ispatlanabilmesi adına noterden ihtarname çekilmesi ya da iş yerinden alındı evrakı kullanılması yerinde olacaktır. Hazırlanan dilekçe örnekleri incelendiğinde adres, telefon, adı soyadı ve imzanın da belgede bulunması gerektiği görülecektir. İzin süresi özel sektörde 5, kamu sektöründe 10 gün olmasına karşın bunlardan daha kısa süre de istenebilir. İsteyen kişiler işçi işveren anlaşması ya da toplu iş sözleşmeleri kapsamında mevcut süreden daha uzun bir süre izin kullanabilir.

Evlat Edinenler De Babalık İzni Kullanabilir Mi?

Evlat edinenler için babalık izni konusu gündeme gelmiş olup bu kişiler için de izin hakkı tanınmıştır. Verilen izin babalık izni adı altında değildir. Fakat kişinin isteği üzerine evlat edinme halinde üç gün mazeret izni verilebilir. Bu izin sadece eşlerden biri tarafından kullanılabilir. Eğer evlat edinilen üç yaşından küçük ise bu durumda eşlerden biri altı aylık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin alabilir. Bu izinlerin başlaması için dikkate alınacak tarih evlat edinilen bebeğin aileye teslim edildiği tarih olarak belirtilir.

YORUMLAR YAZ