Altın Ve Doları Olanlar Dikkat » Dolar Kaç TL ?
  • YARIM ALTIN
    6.330,00
    % 0,19
  • AMERIKAN DOLARI
    28,9246
    % 0,03
  • € EURO
    31,2964
    % 0,48
  • £ POUND
    36,4796
    % 0,41
  • ¥ YUAN
    4,0464
    % 0,17
  • РУБ RUBLE
    0,3141
    % 0,79
  • BITCOIN/TL
    1252591,198
    % -1,43
  • BIST 100
    7.962,34
    % 3,14

Altın Ve Doları Olanlar Dikkat

Altın Ve Doları Olanlar Dikkat

Altın ve dolar yatırımı yapanlar piyasalarda yaşanan hareketliliği mutlaka doğru analiz etmelidir. Özellikle geçen hafta son derece hareketli bir dönem yaşanmış olup borsada görülen ciddi düşüşle birlikte dövizde sıçrama yaşandı. O iki gün içerisinde ise yatırımcılarda ciddi bir panik ortamı oluştu.

Değişen piyasa şartları altında türbülanslar sıklıkla görülse de bu durum çoğu yatırımcının düzensiz ve yanlış işlem yapmasına yol açar. Özellikle yaşanan paniğin boyutuna bağlı olarak hacim ve fiyatlarda oluşan akış kaosa sebebiyet verecek değişimler yaşatır. Bu tarz durumlarda hatalı işlem ve kayıp olasılığı genellikle hiç değişmemektedir. Özellikle kısa süreli bir beklenti içerisinde olan yatırımcılar bu dönemin en büyük kayıp yaşayan kitlesi olarak ifade edilir. Burada hisse senedi piyasasına daha geniş pencereden bakabilenler çoğunlukla daha kazançlı olmaktadır.

Yatırım Türleri Nelerdir?

Yatırım yapmaya başlamadan önce süreci daha karlı hale getirmek adına yatırım türleri hakkında bilgi edinmek gerekir. Genel olarak bakıldığında yatırım türleri finansal yatırımlar ve üretim yatırımları olmak üzere iki ana başlıkta ele alınır. Finansal yatırımlar daha çok parayı değerlendirmekle ilgili olduğundan bu kısım sıklıkla incelenir. Son dönemlerde finansal piyasalarda ciddi gelişmelerin yaşanmasıyla birlikte kurumsal yatırım fonları, yatırım bankaları ve kurumsal şirketlere ek olarak bireysel küçük yatırımcılar

İlgili İçerik

Son Dönemde Ne Oldu?

20 Mart akşamında Naci Ağbal’In görevden alınması, İstanbul Sözleşmesi’nin iptali, Merkez Bankası başkan değişikliği gibi sebepler piyasalarda sert etkilere sebep oldu. Özellikle yabancıların büyük bir kısmını oluşturduğu hisselerde ciddi satış dalgasının yaşanması borsada kaybın daha hızlı şekilde yaşanmasına yol açtı. Bu süreçte altın onsu 1732 dolarda, dolar/TL kuru 8,10 ve BIST 100 endeksi 1382 seviyesi ile haftayı tamamladı.

Yatırımcıların bu süreçte eğilimleri doğru şekilde okuyabilmeleri yatırımların zararla sonuçlanmasını önleyecektir. Kurda aşırı düşük değerleri gösteren ve TCMB’nın uyguladığı daraltıcı para politikası ile olumlu olan aşırı iyi raporlar şu an olumsuza dönmüş durumdadır. Ancak aşırı iyimser raporlarda olduğu gibi aşırı kötümser raporlara da çok fazla anlam yüklememek gerekir.

Altın Fiyatlarında Artış Sebepleri Nedir?

Yükseliş Daha Ne Kadar Devam Edecek? 31 Ekim 2020 tarihi itibariyle altın fiyatlarında artış devam ediyor. Altında yaşanan bu dalgalanmalar, pek çok insanı yakından ilgilendiriyor. Altın üzerinden yatırım yapmak isteyen insanlar, özellikle gram altın ve çeyrek altındaki son durumu merak ediyor. Peki altın fiyatlarında artış devam edecek mi? Altın fiyatlarının yükselişi ile ilgili çeşitli değerlendirmelerde bulunan ekonomistler

İlgili İçerik

Ne Yapmalı?

Özellikle son bir haftalık dönemde fiyatlarda ciddi dalgalanmalar yaşanda da bunların ortalama bir seviyeye döneceği göz ardı edilmemeli. Bu tarz sert oynaklıklar genellikle kalıcı olmamaktadır. Bu durumda borsada kar payı odaklı yatırım yapanlar hareketli dönemleri daha sakin şekilde atlatabilirler. Çünkü bu yatırımcıların uzun vadede kazanma olanağı her zaman biraz daha fazladır. Son on yıllık döneme bakıldığında on yedi şirketin yatırımcısına ödediği kar payı yatırılan anaparanın çıkmasına imkan verdi. Bununla birlikte hisse senedinin değerinin artması yatırımcısına ekstra kazanç olarak sunuldu.

Not: Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir!

YORUMLAR YAZ