Ayçiçek Yağı Fiyatlarında Düşüş » Dolar Kaç TL ?
 • YARIM ALTIN
  6.318,00
  % -0,02
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9175
  % -0,02
 • € EURO
  31,2330
  % -0,13
 • £ POUND
  36,4307
  % -0,12
 • ¥ YUAN
  4,0452
  % -0,04
 • РУБ RUBLE
  0,3130
  % -0,02
 • BITCOIN/TL
  1254127,346
  % -0,97
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Ayçiçek Yağı Fiyatlarında Düşüş

Ayçiçek Yağı Fiyatlarında Düşüş

Son dönemlerde ayçiçeği yağı fiyatları artmış olup bu durum insanlardan büyük tepki topladı. Yağ fiyatlarına Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından yapılan müdahale sonrasında düşüş yaşandı. Buna göre 69 TL olan fiyatların 59 TL’ye düştüğü ifade edildi.

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal tarafından yapılan açıklamaya göre yağ konusunda arz açığı olduğu ve bunun sonucunda ihtiyacın arttığı belirtildi. Salgının da etkisiyle birlikte dünya fiyatlarının artması etkisini yağ fiyatlarında da göstermiş olup fiyatlar beklenmedik ölçüde yükseldi Piyasada yapılan regülasyonla Toprak Mahsulleri Ofisi’ne ayçiçeği yağı ile ilgili tedarik etme yetkisi verildi. Bu durumun yağ fiyatlarının üzerinde olumlu bir etki yaratması beklenmektedir.

TMO’dan 3 Hafta İçerisinde 2000 Ton Yağ

Tedarik yetkisine sahip olan Toprak Mahsulleri Ofisi dış alım yöntemini kullanarak tüketicilere ham yağı rafine şekilde vermeye başladı. Bu yöntem ile 6000 ton yağ tedarik edildi. Bu sayede 5 litrelik ürünlerin 59 TL’ye satışa sunulduğunu ifade eden Güldal üç haftalık süre içerisinde 2000 tonun üzerinde yağın piyasaya arz edildiği belirtildi. Bu ürünlere erişmek isteyenlerin TMO’nun perakende satış noktalarını ya da Ptt Avm üzerinden alım yapması gerekir. Online alışverişle temin edilecek ayçiçeği yağları için talebin fazla olması beklenmektedir. Amaç bu yağın tüm tüketicilere ulaşması olup bunun için TMO bünyesinde çalışmalar devam etmektedir.

Ayçiçek Yağında Üretim Artışı Hedefleniyor

Arz sıkıntısı çekilen ayçiçeği yağında üretim artışı olması bekleniyor. Uygun fiyatlı Toprak Mahsulleri Ofisi yağına market taleplerinin fazla olduğu ve bunların değerlendirildiği belirtiliyor. Tavsiye edilen satış fiyatına bağlı kalınması koşuluyla taleplerin dikkate alındığını ürünlerin hızlı bir şekilde marketlerde yer alacağı ifade ediliyor. Toplu tüketim yerlerine ayçiçeği yağı tahsis edileceğini söyleyen Ahmet Güldal düşük fiyatlı ürünün piyasaya girmesiyle birlikte genel yağ fiyatlarında da düşüş olduğunu belirtiyor. Türkiye’de ve dünyada bu yıl ayçiçeği yağı ekimi giderek artmaktadır. Bu nedenle ayçiçeği yağ üretiminde de artış olacağı tahmin ediliyor. Bunun için tüketicilerin takipte kalmalarında ve Toprak Mahsulleri Ofisi ürünlerini takip etmelerinde yarar vardır.

YORUMLAR YAZ