Cebe Havale Nasıl Çekilir? » Dolar Kaç TL ?
 • YARIM ALTIN
  6.323,00
  % 0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9217
  % 0,00
 • € EURO
  31,2772
  % -0,01
 • £ POUND
  36,4663
  % -0,02
 • ¥ YUAN
  4,0464
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3130
  % 0,00
 • BITCOIN/TL
  1252117,652
  % -1,16
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Cebe Havale Nasıl Çekilir?

Cebe Havale Nasıl Çekilir?

Cebe havale nasıl çekilir sorusu günümüzün bankacılık işlemleri arasında en çok merak edilen konulardan biridir. Kişiler başka bir yere para göndermek istediklerinde kolaylıkla bankalarının avantajlarından yararlanabiliyorlar. Bu avantajlardan birisi de cebe havale işlemidir. Gün içerisinde acil para gönderme gereksinimi olduğunda cebe havale işlemi oldukça merak uyandırıyor.

Banka havalesi ile para gönderebilmek için kendi bankanızın prosedürlerini, para gönderme alt limitlerini bilmeniz gerekir. Bunun yanında yanlış olarak yapılan gönderimlerin nasıl iptal edildiğini de bilmeniz işlemlerinizin sağlıklı olabilmesi açısından büyük bir önem taşıyor. Fakat cebe havale işlemi için kişilerin kendi banka hesaplarının olmasına gerek duyulmuyor. Cebe havale yönteminde kişiler telefon numaraları aracılığı ile kolaylıkla para gönderim işlemi gerçekleştirebiliyor.

Cebe Havale Nedir?

Cebe havale nasıl çekilir sorusuna yanıt vermeden önce mutlaka bu işlemin ne olduğunu bilmek gerekiyor. Bankaların her geçen gün kullanıcılarına yeni yöntemler sunması para gönderme ve alma konusunda ciddi kolaylıklar doğurmaktadır. Bu bakımdan düşünüldüğünde cebe havale yöntemi de son derece pratik işlemlerden biridir. Cebe havale nedir sorusuna yanıt vermek gerekir ise bir banka hesabı olmadan para göndermeye imkan tanıyan bir yöntemdir denilebilir.

Bu yöntem sayesinde birçok kişi artık cebe havale yöntemi ile para gönderme işlemlerini kendi telefon numaraları ile gerçekleştirebilmektedir. Bu yöntemi kullanan kişilerin dikkat etmeleri gereken birtakım kriterler bulunur.

Cebe Havale Nasıl Yapılır?

Cebe havale nasıl yapılır sorusu bu işlemi gerçekleştirmek isteyen kişilerin detaylı olarak bilmesi gereken bir işlemdir. İlk olarak cebe havale yapabilmek için bir banka hesabınız olması gerekmiyor. Kişiler kendi telefon numaralarını girerek para gönderim işlemini direkt olarak cep telefonuna gerçekleştirme şansı buluyor. Bu işlem yapılırken şu adımlar izleniyor:

 • Kişiler ilk olarak kendi telefonundan bu işlem için ilgili bankanın gönderme kısmını seçmelidir.
 • Daha sonra alıcının cep telefonu numarasını girmesi gerekir.
 • Rehberdeki kayıtlı kullanıcılardan seçebileceğiniz gibi direkt numara da girebilirsiniz.
 • Gönderilecek olan tutar girilir.
 • Açıklama isteğe bağlı olarak yazılır.
 • Belirtilen tutarlar hiçbir şekilde ek ücret istenilmeden Gönder kısmına tıklanır.
 • Bu işlem sonrasında para ilgili bankaya gönderilir.
Cebe Havale Nasıl Yapılır 2

İşlemi gönderen kişi tamamladığında da karşı tarafa bir referans kodunun gönderilmesi gerekir. Bu kod olmadan kişiler cebe havale işlemini gerçekleştiremezler. Bu işlem sonrasında cebe havale nasıl çekilir sorusunun yanıtını da bilmek karşı taraftan gelen parayı almak için önemlidir.

Cebe Havale Limiti

Cebe havale limiti konusunda tek bir banka baz alınarak yanıt vermek mümkün değildir. Bu süreçte her bankanın farklı bir havale limiti bulunur. Cebe havale işlemlerinde limitler günlük, haftalık ve aylık üzere belirli limitlerde gerçekleştirilmektedir. Bu limitlerin bankadan bankaya farklılık gösterdiği bilinir. Cebe havale limiti genel olarak 500 TL ile 3 bin TL arasında değişen limitlerdedir. Her bankanın limiti farklılık gösterir.

Cebe Gelen Havale Nasıl Çekilir?

Cebe havale işlemi günümüzde en pratik para gönderme yöntemleri arasında yer alır. Bu yöntem sayesinde gün içerisinde belirli bir limite kadar para gönderme işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilme şansı doğar. Cebe gelen havale nasıl çekilir sorusunu merak ediyorsanız şu noktalar önemlidir:

 • Cebe havale ile gelen parayı çekmek için gönderen kişinin cep telefonu bilmek gerekiyor.
 • Kişiler kendi cep numaralarını ilgili alana yazmalıdır.
 • Para gönderilen kişi kendi TC kimlik numarasını yazmalıdır.
 • Gönderilen paranın tam tutar bilgisi yazılmalıdır.
 • Kendisine iletilen tek kullanımlık şifre bilgisini de ATM’ye girmesi gerekir.

Bu işlemlerden sonra cebe gelen havale kolaylıkla çekilebilir. Ancak kişilerin dikkat etmesi gereken konu hangi banka için gönderilmiş ise o bankanın ATM’sinden çekim işlemlerinin yapılmasıdır.

Cebe Havale Referans Kodu Gelmedi

Cebe havale işlemlerinde en çok sorun yaşanılan konu havale referans kodunun gelmemesidir. Bu kodun gelmemesi neticesinde kişiler para çekim işlemlerini gerçekleştiremezler. Böyle durumlarda kişilerin mutlaka bankaları ile iletişime geçmeleri gerekir. Çünkü ATM üzerinden cebe gelen havaleyi çekmek istediğinizde sizlerden telefon numarası, kimlik numarası yanında telefona gelen referans kodu da olması gerekir. Havale için SMS gelmeme nedenleri arasında şunlardan bahsedilebilir:

 • Para gönderilen kişilerin telefonu kapalı olabilir.
 • Telefonun sinyali bulundukları yerden çekmiyor olabilir.
 • Mesaj kutusu dolduğu için mesaj gelmiyor olabilir.
 • Hattınız bloke olmuş olabilir.

Bu nedenlerden dolayı referans kodunu alamayabilirsiniz. Bankanızla iletişime geçtiğinizde gelmeyen referans kodu ile kolaylıkla işlem yapabilirsiniz. Gelen şifre tek kullanımlık bir şifredir. Bu şifre olmadan aranızı çekebilme şansınız bulunmuyor.

Cebe Havale Mesaj Gelmedi

Cebe havale mesaj gelmemesi bu işlemin gerçekleştirilememesine neden olabilir. Size gönderilen parayı çekebilmek için ATM üzerinden tüm bilgileri doğru bir şekilde yazmanız gerekiyor. Mesaj gelmemesinin türlü nedenleri vardır. Ancak bu durum çözüldüğünde paranızı kolaylıkla çekebilme imkanı bulabilirsiniz. Cebe havale işlemleri son derece kolay bir şekilde yapılabilir. Cebe havale mesaj gelmedi problemi yaşıyorsanız dikkat etmeniz gereken birtakım bilgileri doğru olarak yazmanız gerekiyor.

Cebe Havale İptal Etme

Cebe havale iptal etme de merak edilen detaylar arasında yer alıyor. Bu işlemin iptal edilebilmesi için belirli detayları bilmek gerekiyor. Öncelikle bu işlemi gönderici kişi gerçekleştiremiyor. Bu nedenle de işlem yaparken mutlaka dikkatli işlem yapılması gerekiyor.

Cebe havale tutarının iptal edilebilmesi sırasında eğer banka sizlerden işlem ücreti kesmiş ise bu işlem ücretleri iade edilmez. Yalnızca gönderilen cebe havale tutarı eğer 24 saat içerisinde çekilmez ise işlemlerinizin otomatik olarak iptal edilmesi sağlanır.

İptalden sonra da 3 saat süre içerisinde gönderilen tutar vadesiz TL hesaplarınıza aktarılır. Karttan cebe havale işlemi yapılırken işlem ücreti karta iade edilir. Fakat nakit avans faizlerinde iade durumu söz konusu değildir. İptal işlemlerindeki prosedürler bankaya göre farklılık gösterebilmektedir.

Cebe Havale Kaç Dakika Sürer?

Cebe havale kaç dakika sürer acil para aktarmak isteyen kişilerin merak ettiği bir konudur. Bu yöntem çok pratik olduğu için tercih edilmektedir. Cebe havale işlemlerinde genelde işlemlerinizin süresi 3 dakika gibi kısa bir süreyi kapsıyor. Bu süre içerisinde mutlaka parayı gönderdiğiniz numaranın doğru olmasına dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda referans kodunu da ATM üzerinden doğru bir şekilde girmek gerekir.

ATM’den Cebe Para Gönderme

ATM’den cebe para gönderme işlemi yapılacağı zaman da titiz bir şekilde davranmanız gerekiyor. Bu işlemler sırasında mutlaka ATM kartınız olması gerekiyor. İşlem adımları ise şu şekildedir:

 • Kartınızı ilgili bankanın ATM’sine yerleştirin.
 • Kartı yerleştirdikten sonra şifre bilgilerini girin.
 • Daha sonra para transferi bölümüne girin.
 • Buradan havale ya da cebe havale yöntemini seçin.
 • Bu bilgiler girildikten sonra da ödemenin çıkacağı hesabı seçin.
 • Gönderilecek tutarı seçin.
 • İşlemlerinizi onaylayın.

Kısa süre içerisinde cebe havale işlemleriniz gerçekleştirilmiş olacaktır. Bu işlemler sırasında kendi ATM kartınız üzerinden işlem yapmanız gerekmektedir. Aynı zamanda karşı tarafın telefon numarası bilgisini de doğru bir şekilde girmeniz gerekiyor.

Cebe Havale 24 Saat İçinde Çekilmezse Ne Olur?

Cebe havale 24 saat içinde çekilmezse ne olur sorusuna yapılan işlemin iptali şeklinde yanıt verilebilir. Alının mutlaka havale işlemleri sırasında belirtilen saatler içerisinde parayı çekmesi gerekir. Cebe havale işleminde eğer 24 saat içerisinde karşı tarafın çekimi yapılmaz ise iptal gerçekleşir. İptal edilen tutar da yeniden banka hesaplarınıza iletilir. Bu işlemler sırasında eğer banka sizlerden para çekimi sırasında bir işlem ücreti alırsa bu işlem ücretleri de iade edilmez.

Cebe Havale Her ATM’den Çekilir mi?

Cebe havale her ATM’den çekilir mi sorusuna çekilemez şeklinde yanıt verilir. Bu işlemleri yapabilmek için yalnızca paranın gönderildiği bankanın ATM’sini kullanmanız gerekiyor. Sizlere gönderilen referans numarasını, TC kimlik numaranızı ve telefon numaranızı girdiğinizde işlemleri kolaylıkla tamamlayabilme şansınız olacaktır.

YORUMLAR YAZ