Engelli Raporu Nasıl Alınır, Engelli Raporu İle Araç Almak » Dolar Kaç TL ?
 • YARIM ALTIN
  6.320,00
  % 0,05
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9166
  % -0,04
 • € EURO
  31,2317
  % -0,17
 • £ POUND
  36,4659
  % -0,15
 • ¥ YUAN
  4,0475
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3128
  % -0,07
 • BITCOIN/TL
  1255041,627
  % -1,15
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Engelli Raporu Nasıl Alınır, Engelli Raporu İle Araç Almak

Engelli Raporu Nasıl Alınır, Engelli Raporu İle Araç Almak

Doğuştan vücut fonksiyonlarını tamamen ya da belli bir oranda kullanamayan kişilerin buna dair aldıkları belgeye engelli raporu adı verilir. Bu raporda kişinin engel düzeyi yüzde olarak belirtilir. Sağlık Bakanlığı tarafından verilen rapor kendi içerisinde süreli ve süresiz olmak üzere ikiye ayrılır.

Engelli raporu Sağlık Bakanlığı tarafından kendisine yetki verilmiş olan hastanelerden alınır. Bu hastanelere başvurup muayene olunur ve elde edilen sonuca göre engel düzeyi belirlenir. Muayenenin uzman doktor tarafından yapılması gerekir. Çıkan muayene sonuçları sağlık kurulunda değerlendirilir ve uygun görüldüğü takdirde rapor verilir. Raporun alınabilmesi için rahatsızlık tanımlanmış olmalıdır.

Engelli Raporu Alma Koşulları

Engelli raporu almak için hastanın durumu incelenir. Eğer tedavi edilebilir bir hasta ise bu durumda süreli, tedavi yoksa %90 ve üzerinde engel hali için süresiz rapor verilir. Bu raporu alabilmek için TC vatandaşı olmak ve engel yüzdesinin en az yüzde 40 olması gerekir. Koşulları sağlayan kişiler engelli sosyal haklarından yararlanabilirler.

Rapor almak için ilgili polikliniğe başvurulmalıdır. Eğer kişide birden farklı hastalık varsa bu durumda ayrı ayrı polikliniklere başvurmak gerekir. Başvuru öncesinde Sağlık Kurulundan belge alınır ve daha sonra bu belge kurula verilir. Belgeye göre hastanın engel yüzdesi netleştirilir. Rapor çıktıktan sonra ilgili kişiye kısa mesaj ile bilgilendirme yapılır. Bu sayede rapor hazır hale gelir.

Engelli Raporu Almak İçin Gerekli Evraklar

Sağlık Bakanlığı onaylı hastaneden engelli raporu almak için gerekli belgeler TC kimlik belgesi, eğitim alan engellilerin eğitim belgeleri, imzalı ve onaylı muayene belgesi, engellilere özel başvuru form belgesi, beş tane vesikalık fotoğraf şeklindedir. Çocuklar için rapor başvuruları anne ya da baba tarafından yapılır. Vasisi olanlar için ise mahkeme tarafından verilen vasi belgesinin unutulmaması gerekir.

Başvuru sırasında belgelerden biri eksik olduğunda başvurular kabul edilmeyecektir. Bazı kurullarda fotoğraf kurul önünde çekildiğinden fotoğraf konusunda değişiklik olabilir. Bununla ilgili hastaneden bilgi almakta yarar vardır.

Engelli Raporu Dereceleri Nelerdir?

Kurallara göre engelli raporu dereceleri kendi içerisinde üçe ayrılır. Buna göre %40 ile %50 arası hafif engelli, %50 ile %80 arası orta engelli ve %80 ile üzeri ise ağır engelli olarak ifade edilir. Bu sınıflandırma Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş olup tedavi edilen hastaların yüzdeleri farklılık gösterebilir. Alınan engelli raporları iki yılda bir yenilenir. Bunun için hasta tekrar muayene olur ve kurul tarafından onay alması gerekir.

Engelli Raporu İle Araç Almak

Engellilerin hayatını daha kolay hale getirmek adına ÖTV ödenmeden taşıt alımı engelliler için mümkün hale getirilmiştir. Bu uygulamada engel derecesi dikkate alınır. Eğer engel durumu %90’dan fazla ise sürekli tekerlekli sandalye ve sedye kullananlar için aracın tadilatı zorunludur. Engel derecesi %90’ın altında ise aracı kendi kullanabilecek kişilerin araç uygun hale geldiği takdirde taşıt alımı desteklenir.

Engelli Araç Alımı Şartları Nelerdir?

Engelli raporu ile araç alımı için TC vatandaşı olunmalı ve 18 yaş doldurulmalıdır. Alınacak araç beş yıl boyunca kimseye satılmamalı ve 1.6 motorun altında olmalıdır. Engel durumu %90 altında olanların H sınıf ehliyetleri bulunmalıdır. Engelli bireye özel olarak dizayn edilen araç başkası tarafından kullanılamaz. Eğer derece %90’dan fazla ise bu durumda ehliyete gerek yoktur. Bu kişiler için ehliyeti olan bir vasi görevlendirilir. Gerekli tüm trafik tescil işlemleri vasi tarafından gerçekleştirilir. Uygulanan ÖTV indirimi için aracın sıfır olması şartı da vardır.

YORUMLAR YAZ