GSS Borç İtirazı Nereye Nasıl Yapılır? İtiraz Dilekçesi » Dolar Kaç TL ?
 • YARIM ALTIN
  4.437,00
  % 0,35
 • AMERIKAN DOLARI
  20,8124
  % 0,05
 • € EURO
  22,7388
  % 1,27
 • £ POUND
  26,5979
  % 1,21
 • ¥ YUAN
  2,9281
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,2555
  % 0,19
 • BITCOIN/TL
  565206,316
  % -1,20
 • BIST 100
  4.886,91
  % -1,30

GSS Borç İtirazı Nereye Nasıl Yapılır? İtiraz Dilekçesi

GSS Borç İtirazı Nereye Nasıl Yapılır? İtiraz Dilekçesi

GSS Borç İtirazı Nereye Nasıl Yapılır? Genel sağlık sigortası yani GSS borçları ülkemizde çok sayıda insanın sıkıntı yaşadığı konular arasında yer alır. Var olan borcu sebebiyle sağlık hizmetlerinden faydalanamayan kişiler borçlarını e-devlet platformu üzerinden takip edebilirler. Herhangi bir sağlık güvencesi olmayan kişiler için düzenlenen GSS sistemi sayesinde sağlık hizmetlerine ulaşmak için ekonomik engel faktörü ortadan kaldırıldı. Bunun için mevcut GSS primlerinin düzenli olarak ödenmesi gerekmektedir. Eğer vatandaş 60 gün için prim ödemesi yapmazsa bu durumda sağlık hizmetlerinden yararlanması mümkün değildir. Buna aksi bir durum söz konusu olduğunda GSS prim borçlarına itiraz söz konusu olacaktır. Bunun için prosedürlerin eksiksiz olarak takip edilmesi gerekir.

GSS Prim Borcuna Nasıl İtiraz Edilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından genel sağlık sigortası prim borcu ibraz edilen kişiler isterlerse bu borca itiraz edebilirler. Bunun için SGK ile iletişime geçilerek dilekçe ile itiraz yapılabilir. Fakat bu itirazın kabul edilmeme olasılığı olduğu da unutulmamalıdır. Yapılan itirazların kabul edilebilmesi için işsizlik maaşı almak, askerlik, ikametgahın yurtdışında olması, anne baba çocuk ya da eş üzerinden sigortadan faydalanmak mümkünse, devlet tarafından verilen şeref, yaşlılık ya da engelli aylıkları alınıyorsa veya sosyal yardım alınıyorsa bu gibi durumlarda gss prim borcu itirazları kabul edilecektir. İtirazın geçerli olabilmesi için koşulların sağlanıyor olması gerekmektedir.

GSS Prim Borcuna İtiraz Yöntemleri Nelerdir?

Genel sağlık sigortası prim borcuna itiraz için dilekçe haricinde başka bir yöntem daha vardır. Bu amaçla ikametgahın bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapılır. Burada yapılan gelir testi ile prim borcunun ödenip ödenemeyeceği durumun varlığı tespit edilir. Test sonucuna göre ailede yaşayan kişilerden kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinden fazlaysa borcun ödenmesi gerekir. Eğer ailede kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinden azsa bu durumda borç devlet tarafından ödenir. Bunun üzerine tekrar tebligat gelme olasılığı son derece azdır. Dolayısıyla söz konusu kişilerin yeni bir gelir testi yaptırmalarına ihtiyaç yoktur. Borcun ödenmek zorunlu olduğu durumlarda vatandaşlara taksitlendirme gibi ödeme kolaylıkları sunulur. Bundan yararlanmak için borç tebliğinin ardından talepte bulunulmalıdır.

GSS Prim Borcu İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Doğru ve eksiksiz GSS prim borcu dilekçesi için ilk olarak SGK internet sitesinden dilekçe temin edilir. Bunun için kurumun internet sitesinden SGK genel sağlık sigortası borç itiraz dilekçesi örneğine tıklanır. Açılan sayfadan form indirilir ve giriş kısmındaki noktalı boşluğa borcun belirlendiği tarih yazılır. Dilekçenin üçüncü paragraf kısmına borcun neden ödenemediği yani mazeret ve bu mazeretin ne zaman başladığı eklenir. Alt kısımda ise kimlik numarası, isim, soyisim, tarih ve imza bölümleri bulunur. Bunların her biri doldurularak ikamet edilen yerdeki SGK müdürlüğüne verilir. İşlem sırasında prim borcuna itiraz edildiğinin belirtilmesi gerekir.

GSS Prim Borcu Nasıl Sorgulanır?

Genel sağlık sigortası prim borçlarını sorgulamak için iki farklı yöntem bulunur. E-devlet üzerinden sorgulama yapmak için ilk olarak e-devlet platformu açılır ve kimlik doğrulaması yapılır. TC kimlik numarası ile e-devlet şifresi girilerek sisteme girilir. Doğrudan işlem sayfasına ulaşmak için genel sağlık sigortası tescil ve prim borcu yazarak arama yapılır. Açılan sayfada tüm borç bilgileri eksik olmadan görünecektir.

GSS prim borcu sorgulamak için diğer bir yöntem ise Alo 170 hattını kullanmaktır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan bu hat üzerinden yetkili kişi aracılığıyla GSS bilgilerine ulaşılabilir.

YORUMLAR YAZ