GSS Prim Borcu Yapılandırması Nasıl Yapılır 2021 – Dolar Kaç TL ?
 • YARIM ALTIN
  1.796,00
  % 1,78
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5885
  % -0,17
 • € EURO
  11,1447
  % -0,46
 • £ POUND
  13,2180
  % -0,06
 • ¥ YUAN
  1,5029
  % -0,19
 • РУБ RUBLE
  0,1375
  % 0,73
 • BITCOIN/TL
  604916,274
  % 2,39
 • BIST 100
  1.492,93
  % 0,88

GSS Prim Borcu Yapılandırması Nasıl Yapılır 2021

GSS Prim Borcu Yapılandırması Nasıl Yapılır 2021

Genel sağlık sigortası hizmetlerinden yararlanan kişiler için borç yapılandırma işlemi yapılabilir. Bu sayede vatandaşların borçları ödenebilir bir hal alacaktır. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 60. Maddesi gerekince 1 Ocak 2012 tarihinde genel sağlık sigortası zorunlu olmuştur. 18 yaşını geçmiş, sosyal yardım güvencesi olmayan, emekliliği bulunmayan, Türkiye’de ikamet eden ve sigortasız, aileden yardım kapsamından çıkmış kişiler GSS ile güvence altına alınmıştır. Sisteme dahil olan bireyler için ilk ayın sonundan itibaren prim ödenmesi gerekir. Sağlık hizmetinden yararlanmamak prim ödenmesine engel değildir. Bu prim ödemeleri her ay kişinin adına düzenli olarak borç eklenir. Eğer GSS prim borcu iki ay üst üste ödenmezse bu durumda mevcut borca faiz işlemeye başlar. Eğer borcun ödenmediği süre 60 günü geçerse bu durumda ilgili kişi borcun tamamını ödemediği takdirde sağlık hizmetlerinden faydalanamayacaktır.

GSS Prim Borcu Nasıl Sorgulanır 2021

Önceden SGK binalarına gidip sıra bekleyerek yapılan GSS prim borcu sorgulamaları artık internet üzerinden gerçekleştirilebilir. E-devlet platformu üzerinden kısa süre içerisinde tamamlanabilen sorgulamalar ile bu zamana kadarki bütün ödenmiş ve ödenecek prim borçları görünecektir.

Hızlı bir şekilde sorgulama yapabilmek için e- devlet platformunda üst kısımda bulunan arama çubuğuna GSS tescil ve prim borcu sorgulama yazılır. Açılan sayfaya girildiğinde borç durumu detaylı bir şekilde görünecektir.

E-devlet haricinde prim borcu sorgulama işlemleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı 170 numaralı iletişim merkezinden yapılabilir. Hizmet veren müşteri temsilcisi aracılığıyla genel sağlık sigortası işlemleri için gerekli olan yardıma kolayca ulaşılabilir.

GSS Prim Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Gecikmiş olan genel sağlık sigortası borçları için ilgili vatandaşa uyarılar yapılır. Buna rağmen borç hala ödenmezse icra ve haciz işlemleri başlatılır. Bunlara karşın borç ödenmemeye devam ederse açılan dava sürecinde avukat masraflarının borçlu kişi tarafından tahsil edilmesi gerekir.

Borç ödenmedikçe sağlık hizmetlerinden yararlanmak için sınırlama gelir. Atmış günlük sürenin sonunda yapılan bu sınırlama yalnızca kişi borcun tamamını ödediği takdirde tekrar devam edebilir. Eğer GSS prim borcu yatırılmazsa süreç olumsuz yönde devam edecektir.

Bazı durumlarda vatandaşlar hesaplamalarda hata olduğunu ileri sürerek GSS borçlarına itiraz etmektedir. Genellikle bu hatalar ödeme yapıldığı halde ödenmemiş görünen ya da zamanında ödenmemiş görünen borçlar kaynaklı olmaktadır.

GSS Prim Borcu Nasıl Yapılandırılır?

İşlem olarak bakıldığında yapılandırma borcun ödenebilir taksitler haline dönüştürülmesidir. GSS prim borçlarının taksitlendirilmesi ise devlet tarafından konu hakkında yapılan düzenleme ile mümkün hale gelir. Bu durumda mevcut borç altı, dokuz, on iki ve on sekiz aylık taksitler halinde ödenebilir. Borca ilişkin taksitlerin ödemesi iki ayda bir yapılmalıdır. Taksitler ise azami on sekiz ay olacak şekilde belirlenebilir. Ödeme iki ayda bir yapılacağından 18 ay taksitli bir borcun bitiş 36 ay sonra olacaktır.

GSS Prim Borcuna Nasıl İtiraz Edilir?

Genel sağlık sigortası prim borçlarına itiraz Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidilerek yapılabilir. Bu talep üzerine kurum tarafından inceleme başlatılır ve haklı bir sebep varsa bu durumda borç silinir. GSS prim borçlarına itiraz için diğer bir yöntem ise gelir testi uygulamasıdır. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı aracılığıyla yapılan gelir testi sonucunda ailedeki kişi başına düşen gelir o dönem için geçerli olan asgari ücretin üçte birinden az ise borcun ödenemeyecek durumda olduğu görülür ve prim borcu silinir. Borcun silinmesi için geçerli bir sebebin olması gerekir.

YORUMLAR YAZ