Hangi Durumlarda Gelir Testinin Yenilenmesi Gerekmektedir? – Dolar Kaç TL ?
 • YARIM ALTIN
  1.796,00
  % 1,78
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5845
  % -0,20
 • € EURO
  11,1665
  % -0,51
 • £ POUND
  13,2174
  % -0,06
 • ¥ YUAN
  1,5029
  % -0,19
 • РУБ RUBLE
  0,1374
  % 0,69
 • BITCOIN/TL
  604916,509
  % 2,39
 • BIST 100
  1.492,93
  % 0,88

Hangi Durumlarda Gelir Testinin Yenilenmesi Gerekmektedir?

Hangi Durumlarda Gelir Testinin Yenilenmesi Gerekmektedir?

Kişilerin maddi ödeme gücünün belirlenmesine yardımcı olan gelir testi bazı durumlarda talep edilir. Genel Sağlık Sigortası kapsamında ihtiyaç duyulan bu test çalışmayan ve çalışan tüm bireyleri içerir. Elde edilen sonuçlara göre genel sağlık sigortası prim ödemeleri ile ilgili değerlendirme yapılır. Eğer kişinin gelir testi sonucu belli bir seviyenin altında çıkarsa bu durumda prim borçları devlet tarafından ödenir, vatandaş ücretsiz sağlık hizmeti alma fırsatı elde ederler.

Çalıştığı için sigortası bulunan kişilerin haricinde olanlar sigorta primlerinin ödenmesi için gelir testi yaptırmak durumundadır. Çalışanların sigorta primleri işverenleri tarafından ödendiği için onlarda böyle bir zorunluluk yoktur. Yapılan test ile birlikte ilgili kişilerin ne kadar prim ödeyeceği ya da ödeyip ödemeyeceği durumu ortaya çıkmaktadır.

Gelir Testi Neden Yenilenir?

Gelir testinin yenilenmesi farklı sebeplerle olabilir. Yapılan test ile birlikte kişinin gelir durumunda bir değişiklik olup olmadığı kontrol edilebilir. Bu test aynı zamanda bakmakla yükümlü olunan aile bireylerinin de durumunu ortaya koyar. Hanede yaşan kişilerle ilgili meydana gelen doğum, boşanma, evlenme, ölüm ve hane içinden bir kişinin işe başlaması gibi haller gelir testinin yenilenmesini gerekli kılar. Bu durumlardan herhangi biri ya da birkaçı meydana geldiğinde bir ay içerisinde bu değişikliklerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesi gerekir. Eğer bu durumlardan biri veya birkaçı ortaya çıkmazsa talep üzerine gelir testinin yenilenmesi için bir önceki test ile arasında en az altı ay olmalıdır.

Kimler Bakmakla Yükümlü Olunan Kişiler Olarak Kabul Edilmez?

Kanunda belirtilen şartlar sağlanmış olsa bile bazı kişiler bakmakla yükümlü olunanlar kapsamında değerlendirilmez. Bunlar askerlik görevini er ya da erbaş olarak yapanlar, genel sağlık sigortalı olan kişinin oturma izni almamış yabancı uyruklu yakınları, yedek subay okulunda öğrenci olan kişiler, tutukevlerinde ya da ceza infaz kurumlarında tutuklu veya hükümlü olan kişiler, okullar tarafında her zaman sağlık yardımı yapılan kişiler olarak ifade edilmiştir. Bunların dışında kalan GSS sigortalısının anne ve babası, malul çocukları, erkek çocukları, eşi ve kız çocukları (istisnai durumlar mevcut) gibi kişiler bakmakla yükümlü olunanlar kapsamında ele alınmaktadır.

 Gelir Testi Nasıl Yapılır?

Kapsamlı gelir tespiti yapılırken aynı hane içerisinde yaşayan büyükanne, büyükbaba, eş, evli olmayan çocuklar için toplam aylık gelir hesaplanır. Gelir testi denildiğinde akla ilk olarak başvuru sahibi gelse de bu test bakmakla yükümlü olunan ve hane içerisinde yaşayan kişileri de içerir.

Gelir testi hesaplaması yapılırken giderler kalem kalem olarak ele alınır. Bunlar arasında gıda, giyim, sigara, ulaşım, kira, sağlık ve eğitim giderlerinin aylık ortalaması yer alır. Hesaplama sırasında banka mevduat hesabı, dükkan, arazi, ticari ya da binek araç, burs vb. alınan yardımlar, küçükbaş ya da büyükbaş hayvanlar, konut gibi durumların varlığı kontrol edilir. Bunlara ait hesaplamada rayiç bedel dikkate alınır.

Gelir Testi Başvuruları

Doğru şekilde yapılacak gelir testi başvuruları için genellikle ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidileceği düşünülür. Fakat başvurular sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları bünyesinde kabul edilir. Başvuru sırasında vatandaşlardan nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi, iki tane vesikalık fotoğraf ile sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından verilen başvuru formu istenir. Bu formda yer alan tüm bilgiler eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Başvuru işlemleri yapıldıktan sonra sürecin takibi adına sorgulamalar telefondan ya da online olarak yapılabilir. İsteyenler şahsen kuruma giderek de test durumunun sonucu hakkında bilgi alabilirler. Online sorgulamalar için e-devlet platformu kullanılır.

YORUMLAR YAZ