SSK ve SGK Maaş (Aylık) Sorgulama 4A » Dolar Kaç TL ?
 • YARIM ALTIN
  6.334,00
  % 0,13
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9341
  % 0,07
 • € EURO
  31,2254
  % 0,27
 • £ POUND
  36,4177
  % 0,25
 • ¥ YUAN
  4,0457
  % 0,15
 • РУБ RUBLE
  0,3120
  % 0,13
 • BITCOIN/TL
  1256206,501
  % -1,46
 • BIST 100
  7.898,98
  % 0,56

SSK ve SGK Maaş (Aylık) Sorgulama 4A

SSK ve SGK Maaş (Aylık) Sorgulama 4A

SSK ve SGK Maaş Sorgulama Nasıl Yapılır? Emeklilik şartlarını yerine getiren kişiler SGK kapsamında aylık maaş almaya hak kazanırlar. Bu maaşın ne kadar olacağı ise ödenen prim miktarına ve çeşitli faktörlere bağlı olarak farklılık gösterir. Ülkemizde çalışan vatandaşların bu haktan yararlanabilmeleri için 4A, 4B ve 4C sigorta kollarından birine tabii olmaları gerekir.

4A sigortalılar bir işyerinde çalışan kişiler olarak tanımlanır. Bu grupta sağlık memurları, mühendisler, teknisyenler, hemşireler, koruma ve güvenlik görevlileri, veznedarlar, veri hazırlama ve kontrol işletmenleri, ambar memurları ve daha pek çok iş kolu yer alır. 5510 sayılı yasa çerçevesinde Sosyal Güvenlik Kurumu içerisinde bulunan bu kişiler SGK’ya prim öderler. Ödenen bu primler, gün sayısı ve yaş koşulunu sağlamak emekli olmaya hak kazandırır.

4A İçin SSK ve SGK Maaş (Aylık) Nasıl Sorgulanır?

4A SGK maaş sorgulama işlemleri e-devlet platformu üzerinden yapılabilir. Bunun için ilgili kişiye ait e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası ile sistemde oturum açılır. Ardından hizmetler bölümünden ya da üst kısımda yer alan arama çubuğundan Sosyal Güvenlik Kurumunun sayfasına girişir. Bu bölümde 4A emekli aylık bilgisi kısmından alınan maaş detaylarına ulaşılabilir. Yapılan sorgulama ile emekli aylığı kesintileri, aylık bilgisi belge doğrulama, emeklilik kaydı, ödeme bilgileri, aylık için banka ve adres değişikliği, ödeme bilgileri gibi çok sayıda bilgiye ulaşılabilir. Bu bilgilerin hepsi 4B ve 4C sigorta kolları için de mevcuttur. Böylece evrak ve maaş takipleri eksiksiz olarak yapılabilecektir.

4A Emeklilik Maaşı Sorgulama

Sigorta kolu 4A olup emekli maaşı ile ilgili bilgi almak isteyen kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesini kullanabilirler. Bunun için kurumun ana sayfasında bulunan aylık hesap kısmından sorgulama yapılabilir. Açılan sayfada yer alan TC kimlik numarası, SSK sicil numarası, baba adı, doğum tarihi ve nüfus ili kısımları eksiksiz, doğru olarak doldurulmalıdır. Ardından sorgula sekmesine tıklanarak aylığa ait bilgilere ulaşılabilir. İlgili sayfa kişiye özel olarak açılmadığından her TC kimlik numarasına ait aylık detayları görülebilir. Bu amaçla tek yapılması gereken temizle sekmesine tıklayarak bir önceki sorgulama bilgilerini silmektir.

2021 Yılı 4A Emekli Maaşı Ne Kadar?

2021 yılı için memur ve emekli maaşı zam miktarları belirlenirken enflasyon rakamları dikkate alınır. Bu yıl için beklenen zam yüzde 3 civarında idi. Açılanan net rakamlar ile birlikte memur ve emeklilere yüzde 4,33 artış yapıldı. Yıllık toplam artık yüzde 7,33 olup bu artışlar Bağ Kur ve SSK emeklileri için yüzde 8,37 olarak ifade edildi.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre en düşük emekli maaşı aylık 2624 TL, en yüksek emekli maaşı ise müsteşarlar için on bin liranın üzerine çıkmıştır. Bu ödemeler yapılan zamlara ve ek ödemelere göre farklılık göstermektedir. Her iş kolu için ödenecek maaş da değişmektedir. Verilecek maaşları net olarak öğrenebilmek için maaş hesaplaması ve sorgulaması yapılabilir.

4A İçin Maaş (Aylık) Hesaplama

Mevcut olarak 4A kapsamında çalışanlar ve koşulları sağladığı takdirde ne kadar maaş alacağını merak edenler için internet uygulaması üzerinden online hesaplama yapılabilir. Sigortalı olarak işe başlama tarihi, prim gün sayısı, sigortalı şekilde ne kadar süre çalışıldığı, emekli olmak için hak kazanılan ilk tarih 4A emekli maaşı hesaplama için dikkat edilen önemli kriterler arasında yer alır. Online olarak yapılan sorgulamalar tahmini değerleri verir. Maaş ve ödeme bilgileri ile ilgili doğruluğu yüksek kayıtlara –e-devlet SGK kayıtlarından ulaşmak mümkündür.

YORUMLAR YAZ