Yıpranma Payı Emekliliği Nasıl Etkiler, Nasıl Kullanılır? – Dolar Kaç TL ?
 • YARIM ALTIN
  1.822,00
  % 2,95
 • AMERIKAN DOLARI
  9,7520
  % 1,54
 • € EURO
  11,3446
  % 1,33
 • £ POUND
  13,4287
  % 1,55
 • ¥ YUAN
  1,5270
  % 1,48
 • РУБ RUBLE
  0,1394
  % 2,13
 • BITCOIN/TL
  614956,363
  % 4,67
 • BIST 100
  1.484,31
  % 0,30

Yıpranma Payı Emekliliği Nasıl Etkiler, Nasıl Kullanılır?

Yıpranma Payı Emekliliği Nasıl Etkiler, Nasıl Kullanılır?

Emekli olmak isteyenlerin ilgisini çeken konulardan biri olan yıpranma payı bazı meslek gruplarına özel olarak tanımlanmıştır. Bu pay ile ilgili kişiler daha erken emeklilik hakkı elde edebilecektir. Meslek tanımına bağlı olarak bu yıpranmanın ve emeklilik hakkının koşulları farklılık gösterecektir.

Yasal ismi fiili hizmet süresi zammı olarak ifade edilen yıpranma payı Emekli Sandığı ve SSK kapsamında bulunan kişiler için geçerli olup 4B yani Bağkur dahilinde olanlar bu haktan yararlanamazlar. İtibari hizmet süresi olarak geçen bu uygulamada yıpratıcı ve ağır işlerde çalışmış olan kişiler dikkate alınır. Bu kişilerin çalıştığı her bir yıl için kanunda belirtilen süre kadar ona ekleme yapılabilir.

Yıpranma Payının Emekliliğe Etkisi Nedir?

Bazı ağır ve yıpratıcı işlerde çalışan kişilerin emekliliği için prim süre ve yaş gibi konularda indirim yapılmaktadır. Bu sigorta türü kapsamına giren kişilerde yaş haddinden dolayı emekli olma koşulları değiştirilmekte ve yaş daha aşağı inmektedir. Kanuna göre geçerli olan uygulama ile birlikte ilgili kişinin çalışma süresine yasada belirtilen süre kadar ekleme yapılır. Sunulan emeklilik yaş haddi avantajından yararlanılabilmesi için sigortalılar için en az 1800 gün olmalıdır. Diğer sigorta kollarında ise 3600 gün diğer sigorta kollarında çalışma şartı vardır. Örneğin bir kişinin kazandığı fiili hizmet süresi iki yıl ise ve emeklilik yaşı 52 ise bu durumda bu sürenin yarısı emeklilik yaşından düşülür ve yaş 51 olarak belirlenir.

Yıpranma Payı Uygulamasından Nasıl Yararlanılır?

Kanunda yeri olan yıpranma payı uygulaması için çalışan tarafından yapılması gereken herhangi bir işlem yoktur. İşverenin uygulama alanına giren işlerde çalışan her bir işçi için her ay hizmet belgesi, aylık prim ve prim hizmet beyannamesi verilir. Bu belgelerin yanı sıra işveren tarafından ilgili SGK çalışanının prim gün sayısına yani sigortalı hizmetlerine yasalarda belirtilen süre kadar ekleme yapılır. İlave edilen bu süreler ilgili kişi emeklilik başvurusu yaptığında dikkate alınır. Fakat bunun için vatandaşın uygulama kapsamında yer alan işyerlerinde ya da işlerde gerçekten yani fiilen çalışıyor olması gerekir. Aksi halde bu süreç olumsuz şekilde sonlanacaktır.

Hangi İşler Yıpranma Payı Kapsamına Girer?

Kanun kapsamında yıpranma payının geçerli olduğu işler ve işyerleri açıkça ifade edilmiştir. Bunlar arasında kurşun ve arsenik işleri, cam fabrika ve atölyeleri, cıva üretim işleri sanayi, çimento fabrikaları,döküm fabrikaları, alüminyum fabrikaları, demir ve çelik fabrikaları, kok fabrikalarıyla termik santraller,yer altı işleri, radyoaktif ve radyoiyonizan maddelerle yapılan işler, asit üretimi yapan fabrika ve atölyeler, su altında ya da su altında basınçlı hava içinde çalışmayı gerektiren işler vardır. Bunların yanı sıra itfaiye ve yangın söndürme işleri, Emniyet ve polis mesleğinde ya da Milli İstihbarat Teşkilatında çalışanlar, Jandarma Genel Komutanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, Sahil Güvenlik Komutanlığında çalışanlar da yıpranma payı alabilecek meslekler arasında sayılır.

Yıpranma Payı İle Emekli Olmanın Koşulları Nelerdir?

Emeklilikte yıpranma payı koşulları için dikkate alınan temel dört koşul vardır. Buna göre ilk sırada kanunda sayılan yirmi farklı iş/işyeri kapsamında çalışıyor olmak yer alır. Bunun yanı sıra kanundaki listede bulunan kapsamındaki sigortalılar kısmına dahil olmak, çalışana ait sigorta priminin yıpranma payına hak kazanacak şekilde yatırılması ve yapılan işlerde yıpranma payını gerektirecek risklere maruz kalmak da fiili hizmet süresi zammı için istenen koşullar arasında yer alır. Bunun için ilgili işler hakkında önceden bilgi sahibi olmakta yarar vardır.

YORUMLAR YAZ