Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar » Dolar Kaç TL ?
 • YARIM ALTIN
  6.327,00
  % 0,14
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9205
  % 0,02
 • € EURO
  31,2865
  % 0,44
 • £ POUND
  36,4573
  % 0,34
 • ¥ YUAN
  4,0464
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3140
  % 0,78
 • BITCOIN/TL
  1250731,416
  % -1,81
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Bazı bankalar tarafından düzenlenen emekliye faizsiz kredi veren bankalar sayesinde vatandaşlar belirli tutarlarda kredi alma fırsatı elde ederler. Bu bankalar tarafından istenen kredi koşulları ve verilecek kredinin özellikleri birbirinden farklılık gösterir. Kredi kapsamında emeklilerden ödeme talep edilir ve finansman desteği için bazı koşullara uyum sağlanması gerekir.

Emeklilere kredi veren bankaların listesi incelendiğinde bunlar arasında PTT/ Aktifbank, Halkbank, Denizbank, Türkiye İş Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Şekerbank, Vakıf Katılım Bankası, QNB Finansbank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, ING Bank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Yapı Kredi Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Akbank yer alır. Bankaların vereceği kredi miktarları başvuruda bulunan kişinin kredi notu, maaşı gibi özelliklere bağlı olarak değişecektir.

Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankaların Koşulları Nelerdir?

Emekliler kredi alabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emekli olmaya hak kazanmış olmalıdır. Bu hakkın doğması için 4A, 4B ya da 4C kapsamında prim ödenmesi ve diğer şartların sağlanması gerekir. Bunu sağlayan kişiler kredi talep ettiklerinde aylık geri ödeme tutarı alınan emekli maaşının en fazla %75’i kadar olmalıdır. Eğer bu sınırın üzerine çıkılacaksa bu durumda kefil ya da ek teminat talep edilebilir.

Emekli maaşı alan kişiler kredi kullanacaklarında teminat ya da kefil durumu yoksa üzerlerine kayıtlı mülklerinin bulunması istenir. Aksi halde banka tarafından belirlenen tutarın üzerine çıkılamayacaktır. Kredi kullanabilmek için ilgili emekli maaşı üzerinde bloke ya da kesinti gibi durumlar olmamalıdır. Bunların varlığı halinde kredi alınması söz konusu değildir.

Emekliye Faizsiz Kredi Detayları

Emekli maaşı alan kişiler için kredi alınmak istendiğinde ilgili kişi çalışıyorsa bu durumun bankaya yazılı şekilde beyan edilmesi ve gelir belgesinin ibraz edilmesi gerekir. Bu kişilerin sicili temiz ve kredi notu yüksek olduğunda kredi kullanımı daha rahat olacaktır. Bazı bankalar kredi kullanımı için yaş sınırı belirlediğinden başvuru yaparken bu yaş sınırının üzerinde olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Emekliler için kredi başvurusu yapılacağında ilgili kişinin adına yasal takip ya da idari takip süreci başlatılmamış olmalıdır. Eğer kişi yasal takip altında icralıksa bu durumda kredi alınması mümkün değildir. Eğer bankaya kredi kartı ya da kredi borcu varsa bu yapılandırılmadan yeni bir borç yapılmasına izin verilmeyecektir.

Emekli Kredisine Başvuru İçin Gerekli Belgeler

Emeklilere faizsiz kredi başvurusu için gereken evraklar banka taleplerine bağlı olarak değişebilir. Bunlar arasında yer alan temel başvuru evrakları kredi başvuru belgesi, emeklilik sicil dökümü, emekli maaşının detaylarını gösterir belge, emekliye ait kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi, teminat gösterilecek mülklerin tapu ve benzeri mülkiyet belgeleri, krediye teminat gösterilecek eş rıza belgeleri (ıslak imzalı), kefil olacak kişilerin kimlik belgeleri, fotokopileri ve gelir belgeleri, ipotek ettirilecek olan yerlerin kullanım izin belgeleri ile tapu belgeleri şeklindedir.

Ziraat Bankası Emeklilere Kredi Detayları Nelerdir?

Ziraat Bankası emekli kredisi kampanyası için gerekli koşulları sağlıyor olmak gerekir. Buna göre alınacak olan kredi tutarı aylık maaşın en fazla on beş katı olacaktır. Kredi faiz oranı başvuru yapılan döneme ve kampanyalara bağlı olarak farklılık gösterebilir. Kredi başvurusu yapılırken dosya masrafı kesintisi de yapılır. Kredi kullanmak isteyen kişiler için belirlenen vade seçeneği en fazla otuz altı ay olabilir. Banka bünyesine yapılacak olan kredi başvurularında altı adet vesikalık fotoğraf, emeklilik belgeleri ve ikametgah belgeleri ibraz edilmelidir. Banka gerekli gördüğü hallerde ekstra belge talep edebilir.

YORUMLAR YAZ