İş Kurma Kredisi Nasıl Alınır? » Dolar Kaç TL ?
 • YARIM ALTIN
  6.311,00
  % -0,11
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9339
  % 0,06
 • € EURO
  31,3170
  % 0,55
 • £ POUND
  36,4811
  % 0,42
 • ¥ YUAN
  4,0445
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,3137
  % 0,65
 • BITCOIN/TL
  1260210,671
  % -1,21
 • BIST 100
  7.978,82
  % 1,58

İş Kurma Kredisi Nasıl Alınır?

İş Kurma Kredisi Nasıl Alınır?

Kendi işini kurmak isteyenlerin faydalanabileceği iş kurma kredisi farklı kurumlar ve koşullar altında verilir. Bu kredi türünde geri ödemeli, geri ödemesiz, düşük faizli, faizsiz gibi farklı seçenekler vardır. Kredi imkanlarından yararlanılabilecek kurumlar arasında ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, KOSGEB, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu gibi kurumlar yer alır. Bunlar tarafından düzenlenen programlar genellikle geri ödemesiz kredi yani hibe şeklinde olmaktadır. Bunlar arasından seçim yapılırken faaliyet gösterilecek olan sektör dikkate alınmalı ve teşvik ya da kredi alınacak kurum ona göre belirlenir.

İş kurma kredisinin verilme amaçları arasında yeni girişimler ile piyasanın canlılık kazanması, yeni kurulan işletmelerin ayakta kalma konusunda zorluk çekmeleri, piyasanın daha kaliteli hale getirilmesi, iş yönetimi ve etik konularında donanımlı girişimcilerin yetiştirilmesi gibi durumlar yer alır. Bu gibi sebeplerden dolayı iş kurmak isteyenlere kredi imkanı sunulur.

İş Kurma Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Kredi denildiğinde genellikle akla ilk gelen adres bankalar olmaktadır. Vatandaşlara acil nakit desteği sağlayan bu kurumlar girişimcilere devlet destekli kredi imkanı sunarlar. Özel bankalarda ise daha çok kefil ya da teminat talep edilerek kredi fırsatları verilmektedir. İş kurmak isteyenler bankalardan kredi kullanırken kıyaslama yoluyla faiz oranı ve vade alternatifleri arasından en uygun olanı tercih etmektedir. İş kurmak için en uygun krediyi veren banka seçilirken öncelikle iş kurma kredisi veren bankalar liste şeklinde incelenmelidir. Bunlar arasında Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Akbank, Odeabank, Halkbank, Türkiye Ekonomi Bankası, QNB Finansbank, Garanti BBVA, Ziraat Bankası ve Vakıfbank yer alır.

İş Kurma Kredisi Veren Bankalar Ve Koşulları

Bankaların iş kurma kredisi koşulları kendi arasında farklılık gösterir. Genel olarak istenen şartlar arasında ilk sırada aylık belgelenebilir düzeyde bir sabit gelirin bulunması yer alır. İş kurmak amacıyla kredi almayı düşünenlerin kredi notunun yüksek olması başvuru sürecinin olumlu sonuçlanması açısından avantajlı olacaktır. Bu durum tüm kredi başvuruları için geçerlidir. Bankanın kara listesinde olan kişiler için kredi fırsatlarından yararlanmak daha zordur.

Kredi başvurularında kurulan işletme belgelenebilir düzeyde olmalıdır. Bazı bankalar kredi aşamasında kefil ya da ipotek istediğinden buna karşı hazırlıklı olunmalıdır. Eğer kefil talep edilirse ilgili kişinin kefilden beklenen durumları karşılıyor olması gerekir. İpotek olarak gösterilecek gayrimenkullerde de hisseli tapunun olmaması şartı aranır.

İş Kurmak İsteyenlere TKDK Kredisi

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu iş kurmak isteyenlere teşvik kredisi vermekte olup bu kredileri Avrupa Komisyonu ve devlet tarafından karşılanır. Teşvik paketleri geri ödemesiz olarak verilir. Bu kapsamda işletmeler arasında hayvancılık ve ziraat, imalat, sağlık, teknoloji, eğitim gibi sektörlerde yer almalıdır.

İş kurmak isteyen işletmelerin özellikle kırmızı et tüketimi, kırmızı et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, yumurta üretimi, su ürünleri yetiştiriciliği, kanatlı hayvan eti üretimi, yenilenebilir enerji yatırımları, süt ve süt ürünlerinin üretimi, pazarlanması ve işlenmesi gibi alanlarda faaliyet göstermesi istenir.

KOSGEB İş Kurma Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Geri ödemesiz şekilde verilen KOSGEB girişimcilik kredisi almak isteyenlerin evraklarının tam olması gerekir. Bu evraklar arasında KOSGEB girişimcilik sertifikası, güncel KOBİ beyannamesi, işletme ortaklarının kimlik belgeleri, işyerinin oda kayıt belgesi, ilgili işletmenin adres kayıtları, ruhsat ve izin belgeleri, başvuru sahibinin ruhsat ve izin belgeleri, yıllık gelir tablosu, vergi levhası, bilanço kayıtları gibi belgeler yer alır. Her bir belgenin tam olması başvuruların kısa süre içerisinde olumlu sonuçlanmasını sağlayacaktır.

YORUMLAR YAZ